top of page

storytelling

Storytelling nebo také živé vyprávění příběhů je metoda, která navazuje na tradici starou jako lidstvo samo. Příběhy vždy patřily k tomu nejcennějšímu, co máme - učily nás rozeznávat dobro od zla, inspirovaly nás, motivovaly, právě díky příběhům jsme se dozvídali vše důležité. A protože příběhy dostávaly podobu knih, filmů, videoher a jiných médií, začalo se živé vyprávění pomalu vytrácet. Storytelling je metoda, která lidi znovu obrací k příběhům. Učí umění vyprávět, ale i naslouchat. Ukazuje, jaké to je hrát si s vlastní fantazií a příběhy tvořit, ale i předávat těm, kteří je chtějí poslouchat.

Storytelling je možné studovat a můžete dostat dokonce i papír s razítkem, že jste vypravěčka nebo vypravěč (já jeden takový mám). Je to ale především kreativní způsob uvažování a tvoření a také umělecká disciplína. Stejně tak, jako chodíte do divadla na činohru či na balet, můžete si zajít i na storytelling. Vypravěč vás vezme na výlet do vaší vlastní hlavy, kde se odehrávají ty nejbarevnější příběhy. Nabídne vám kontury příběhu, které si už vybarvíte sami. 

Jako studentka Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na DIFA JAMU jsem odjela do Norska učit se obor Storytelling na bývalé Oslo University College, dnes OSLO MET, a jako stážistka jsem pracovala ve Skotském storytellingovém centru v Edinburghu. Po svém návratu domů jsem začala jsem jako lektorka připravovat storytellingové inscenace, nejdřív v Divadle na cucky, poté ve spolupráci se Studiem Damúza nebo v Divadle Lampion. Celkem jsem zatím lektorsky vedla 16 inscenací. 

 

Roku 2011 jsem metodou storytelling tak obtěžovala všechny své přátele z uměleckých kruhů, až se nechali okouzlit stejně jako já a o dva roky později jsme založili Storytelling CZ, organizaci, která se věnuje rozvoji vyprávění u nás a kterou jsem sedm let vedla jako ředitelka. Pod hlavičkou Storytelling CZ vedeme s kolegy workshopy, zkoušíme vypravěčské inscenace, vyprávíme na festivalech, v divadlech, ve školách, parcích nebo do uší v podcastu STORÁČE. Mezi lety 2014 a 2018 jsme každoročně pořádali mezinárodní festival STORYSLAM - Světový den vyprávění spolu s organizací Člověk v tísni a jejím vzdělávacím programem Varianty a také festival Storytelling! s účastní zahraničních hostů. 

 

Připravuji a vedu kurzy vyprávění pro učitele, knihovníky, faráře, neziskovky, studenty uměleckých škol nebo prostě pro ty, kteří se chtějí vyprávěním naučit něco víc o sobě. Workshopů jsem vedla více než 200 a zúčastnilo se jich zhruba 2500 lidí. Moc se těším na všechny další workshopy, které přijdou!  
 

Jsem autorskou první české praktické příručky o storytellingu s názvem Storytelling aneb Cesta do příběhu. Pokud ji budete číst, budu moc ráda za Váš názor, napište mi. 

AKTUÁLNÍ NABÍDKA 

Vedu kurzy pro děti i dospělé, nabízím individuální nebo skupinové workshopy.

STORYHUNTERS

intenzivní česko-slovenský workshop

storytellingu proběhne v srpnu 2024

Pořádá Storytelling CZ a Príbehom na stope,
 

vedou lektorky Barbora Voráčová a Martina Jánošíková.


Další informace najdete na webu Storyhunters.

workshop_1.jpg
workshop_2.jpg
Kalka_1.JPG
bottom of page